Rozdíl mezi dotykovou televizí, dotykovým monitorem a dotykovou obrazovkou

Jaký je rozdíl mezi dotykovou televizí, dotykovým monitorem a dotykovou obrazovkou ?

Dotyková obrazovka

Tímto obecným pojmem obvykle označujeme dotykový displej, který dokáže snímat dotyky naší ruky či dotykového pera. V současnosti existuje několik dotykových technologií, jejichž využití je dáno požadavky na využití a zároveň i cenou dotykového řešení.

Dotyková televize

Dotyková televize umožňuje snímání dotyku pohybem prstu či dotykového pera na obrazovce. Zařízení je vybaveno televizním tunerem a lze jej využívat i jako klasickou televizi. Součástí zařízení je obvykle dotykový rám, který se prostřednictvím USB připojuje k počítači. Ovládání zařízení se velmi podobá klasické televizi. Součástí tohoto řešení je obvykle dotykový rám s optickým snímáním (IR dotykovým rám). Rám snímá optickými čidly prostor obrazovky televize a snímá pozici prstu. Optický dotykový rám je umístěn na okraji obrazovky nad dotykovou plochou. Zároveň televize obsahuje konstrukční rám a speciální sklo pro ochranu obrazovky. Pořízení dotykové televize je nenákladné a životnost dlouhá. Využití najde v kancelářích, školách, školkách, spolcích. Toto řešení se obvykle využívá v méně náročných prostředích se standardní prašnostní a jednosměnným provozem (není vhodné pro nonstop provozy a výrobní firmy). Pokud jste omezeni financemi, volíte obvykle dotykovou televizi. Řešení je koncipováno jako jednoduché, nízkonákladové jak na pořízení, tak případný servis.

Dotykový monitor

Dotykový monitor také umožňuje snímání dotyku pohybem prstu či dotykového pera dle zvolené technologie. Ale již nemá televizní tuner. Je spíše technicky uzpůsoben připojení k počítači a jiným zařízením. U dotykových monitorů se používají jak optické dotykové rámy (ir), tak nejčastěji kapacitní displeje. Výhodou kapacitních displejů je větší odolnost v prašném prostředi, nevýhodou je podstatně větší cena. V místě dotyku na obrazovce se změní kapacita, nad plochou dotyku není žádný rám. Tedy odpadá například riziko zaprášení v náročnějších provozech. Životnost dotykového dipleje závisí na způsobu využití. Výrobce deklaruje režim provozu. V případě profesionálních monitorů s označením 24/7 si můžete být jisti, že takové zařízení je určeno pro nepřetržitý provoz. Dotykové monitory jsou obvykle designově více propracované, více odolné prachu. Dotykové monitory volíme v případě větších úhlopříček, požadavku na nižší hmotnost, do náročnějších firemních provozů, v případě náročnějších designových požadavků.

Co znamená dotyková sestava ?

Tímto pojmem obvykle rozumíme kompletní nainstalované dotykové řešení. V našem případě se jedná například o televizi, počítač, mobilní stojan, kabeláž. Tedy funkční oživený celek, předaný k užívání.

Jak vybrat vhodnou dotykovou televizi ?

 • rozmyslete velikost úhlopříčky - pro běžnou práci do malé třídy či kanceláře volíme 50" (žák stojící před obrazovkou má prostorový přehled)
 • zvažte kde budete zařízení provozovat (prašnost prostředí, četnost používání)
 • jakým způsobem budete dotykovou obrazovku používat (obvykle provedení na mobilním stojanu nebo na zeď ?)
 • zvolte vhodné příslušenství k dotykové obrazovce (varianta počítače, bezdrátové klávesnice, kamery)
 • zvažte vhodnou platformu (Windows, Android)
 • výběr vhodného dotykového zařízení doporučujeme s námi zkonzultovat, zkušenosti jsou k nezaplacení :-)
Jaký je rozdíl mezi dotykovou televizí, dotykovým monitorem a dotykovou obrazovkou ?

Přihlášení k newsletteru

KONTAKTNÍ INFO
 • Miroslav Lipavský

  56961 Dolní Újezd 635

 • (+420) 722 454 067
  info@edutabtv.cz

PŘÍNOSY PRO VÁS
Uložit
Nastavit
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našeho webu. Pokud odmítnete používání souborů cookie, nedokážeme garantovat bechybnou funkci webu.
Povolit vše
Zakázat vše
Analytika
Statistika návštěvnosti a přizpůsobení obsahu
Google Analytics
Povolit
Zakázat
Ostatní
Analýza chování návštěvníků, optimalizace
Smartsupp
Povolit
Zakázat
Marketing
Soubor technik, jejichž předmětem je obchodní strategie a zejména studie trhu.
Facebook
Povolit
Zakázat
Funkční
betweendigital.com
Povolit
Zakázat